KÖNYVTÁRI INFORMÁCIÓS ÉS KÖZÖSSÉGI HELY
2018. nyarán egy bútorpályázatnak köszönhetően, a helyi Aldebrő Községi Önkormányzat segítségével és az egri Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár szakmai irányításával könyvtárunk megújult.
A pályázat során 3,4 millió forint támogatást nyert az önkormányzat a belső tér felújítására. Új bútorok, szalagfüggöny, szőnyegek, babzsák fotelek kerültek beszerzésre. Felújításra került a világítás, a parketta. Ennek köszönhetően a könyvtár modern, igényes és barátságos közösségi hellyé változott.
A könyvtárban kapott helyet a település egyik Digitális Jólét Pontja is. Ennek a pályázatnak köszönhetően 3 laptoppal, 2 tablettel, 2 telefonnal, projektorral, nyomtatóval gyarapodtunk. A program célja, hogy helyi lakosok digitális eszközök használatát elsajátítsák, a már meglévő képességeiket fejlesszék, illetve segítséget kapjanak az internet mindennapi használatához. A programhoz csatlakozhat korosztálytól függetlenül bárki, aki digitális jártasságát szeretné fejleszteni.
A könyvtár széles programkínálattal várja az olvasóit. Minden hónapban tartunk foglalkozásokat az óvodásoknak, iskolásoknak. Baba-mama foglalkozásaink, KOMA (kortárs és magyar gyermekirodalom) foglalkozás, könyvtári óra, kézműves programok, előadások, kiállítás várja az érdeklődőket.
Az aktív könyvtári olvasóink száma:150 fő
A regisztrált könyvtárlátogatók száma: 250 fő volt eddig 2018-ban.
A könyvállomány is folyamatosan megújul, köszönhető annak, hogy az egri Megyei Könyvtár három havonta cseréli a kb. 200 db-os letéti állományt. Ezek között található gyerekeknek, felnőttek szóló irodalom, ismeretterjesztő- és szakkönyvek is. Az újság előfizetéseink száma: 20 db, minden korosztály találhat köztük az érdeklődésének megfelelőt.
A könyvtár nyitva tartása:
Hétfőtől-péntekig: 08:00-16:00
Szeretettel várunk minden régi és új olvasónkat!
2012 nyarán az Új Széchenyi Terv keretében indult el „Könyvtári szolgáltatások fejlesztése Aldebrő községben” címmel egy majd 8 milliós beruházás. A beruházás sikeresen befejeződött.
ÉS MI IS TÖRTÉNT?
A könyvtár helysége és a ma már hozzá tartozó klub helység sokat mesélhetne.
Mesélhetnének a Marx tőkéje alatt nyögő polcok a szocialista időkről, a mesekönyvek a sok mosolyogó gyermekarcról, az olvasójegyek sora az itt megfordult felnőttekről.
Mesélhetnének a falak is a könyvtár csendjéről, vagy a klub-helység zsivajáról, amely a diákok és a közelmúltban az óvodások hangjaival volt tele.Az óvoda elkészült, és a könyvtár újra a tudás birodalma.
A klub-helység a modern idők jegyében újult meg. Projektor és számítógépek gondoskodnak az iskola diákjainak szellemi gyarapodásáról. De bárki, aki a könyvtárat látogatja, igénybe veheti a számítógépeket, hiszen a klub már egy egészet képez a könyvtárral.
Aki még régről ismerős, az tudhatja, hogy milyen maga a könyvtár helysége. Vagy mégsem?
A változások szele ott is fújdogál.
Ezután a könyvtáros és a beiratkozottak dolga is könnyebb lesz. Farkas Lászlóné, akit csak Ilike néninek ismer sok végzett tanuló és mai diák, lelkesen mutatta az új „irodát”, amelyet nemrég rendezhetett be számítógéppel, nyomtatóval.
A háttérből a falról pedig Harry Potter néz vissza ránk.
A látási nehézségekkel küzdők számára a „Szem” nyújt segítséget. Ez az érdekes gépezet úgy működik, mint egy nagyító. Aki kíváncsi rá, ugorjon be a könyvtárba!
Most térjünk a lényegre, mert ugyebár a könyvtár lényege a könyvek sokasága. Most nagyobb ez a sokaság, mint gondolnánk, hiszen a könyvtárak kapcsolatának köszönhetően bármely más könyvtárból átkérhetőek a kiszemelt könyvek.
Az összes helyi könyvtári könyv fertőtlenítésen esik át, majd vonalkódot kap. Ez alapján ismeri föl majd őket az új vonalkód-leolvasó és a számítógépes adatbázis, amelybe egyenként be lesznek vezetve. Hiszen digitális világban élünk.
A régi időkben oly fontos szocializmusról, a hatékony gazdálkodásról és más egyébről szóló elavult és elhasznált könyvek most leselejtezésre kerülnek, melyekről érdeklődni a könyvtárban lehet.
Megint csak azt mondom, hogy: Aki kíváncsi rá, ugorjon be a könyvtárba!