Aldebrő község Önkormányzati Képviselő-testületének
5/1993.(IV.23.) ör. rendelete
az 1993. évi III. törvényben meghatározott szociális eljárások és szociális ellátási formák helyi alkalmazásáról[1]
Aldebrő község Önkormányzati Képviselő-testülete[2] a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról rendelkező 1993. évi III. Tv. 10.§. (1 kapott felhatalmazás alapján a szociális eljárások és szociális ellátások helyi szabályairól az alábbi rendeletet alkotja:
A rendelet hatálya
1.§.
E rendelet hatálya kiterjed az Sztv. 3.§.(1) bekezdésében meghatározott személyekre, akik Aldebrő községben állandó vagy ideiglenes lakcímmel rendelkeznek.
I.fejezet
Szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások
70 éven felüliek szemétszállítási díjának átvállalása[3]
2.§.
Lakásfenntartási támogatás[4],[5]
3.§.[6]
Rendkívüli támogatás ár-belvíz és viharkárok esetén[7]
3/A.§.
(1) A képviselőtestület rendkívüli esetben – árvíz, belvíz, viharkár – e rendeletben meghatározott eljárási rendtől eltérően is nyújthat visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatást, a megsérült vagy megsemmisült lakóházak újjáépítéséhez.
(2) Az első bekezdésben meghatározott támogatások együttesen is alkalmazhatók.
(3) Az újjáépítéshez nyújtott támogatások esetében a támogatással vásárolt, illetve épített, felújított ingatlanra jelzálogjog, illetve terhelési és elidegenítési tilalom jegyeztethető be.
Ápolási díj
4.§.
(1) Az Sztv.[8] 43/B §. (1) bek alapján megállapított ápolási díj mértéke a mindenkori saját jogú nyugdíjminimum 80%-ának megfelelő összegben állapítandó meg.[9]
(2) A kérelmet Aldebrő község Polgármesteréhez kell benyújtani.
(3) A kérelemhez csatolni kell az ápolt egészségi állapotára vonatkozó részletes háziorvosi szakvéleményt, melyben külön ki kell térni arra, hogy nevezett milyen fokú ápolást igényel.
(4) Csatolni kell továbbá az Idősek Klubja vezetőjének szakvéleményét arra vonatkozóan, hogy az ápolt intézményi ellátás formájában való gondozása nem biztosítható.
(5) Csatolni kell a családban együtt élő hozzátartozók 3 hónapnál nem régebbi jövedelemigazolásait.
Rendszeres szociális segélyben részesülők együttműködési kötelezettsége[10]
4/A.§.
(1) A rendszeres szociális segélyben részesülő köteles együttműködni a települési önkormányzattal, az illetékes munkaügyi központtal, valamint azon munkáltatókkal, kikkel az önkormányzat e személyek foglakoztatásának biztosítására a jövőben megállapodást köt.
(2) Az együttműködési kötelezettség alapján a támogatásban részesülő köteles a törvényben foglalt feltételek fenállása esetén közhasznú munkát, közmunkát vagy a települést érintő közfeladat ellátását biztosító munkát elvégezni.
(3) Az együttműködési kötelezettség kiterjed az önkormányzatnál és a munkaügyi központnál az általuk meghatározott időtartam szerinti megjelenési és nyilvántartásba vételi kötelezettségre, képzésben, átképzésben való részvételi kötelezettségre.
(4) A tervezett foglakoztatásról a segélyt igénylőt a kérelmét elbíráló eljárás során, illetve ha az ellátást számára már megállapították a foglakoztatás kezdő napja előtt legalább 8 nappal korábban írásban értesíteni kell.
(5) A segélyben részesülő csak háziorvosi igazolással tanúsított egészségügyi alkalmatlanság esetén mentesíthető a munkavégzés alól.
(6) Az önkormányzat által magvalósuló foglakoztatás esetén a munkáltatói jogosítványokat a polgármester gyakorolja, a munkaviszonyra a Munka Törvénykönyve rendelkezései az irányadóak.
(7) Amennyiben a segélyben részesülő a munkát nem veszi fel vagy a rábízott munkát nem végzi el tőle elvárható módon, vagy a munkavégzés során a foglalkoztatására vonatkozó szabályokat sorozatosan megszegi, a segélyezését meg kell szüntetni. Ez esetben 90 napig rendszeres szociális segélyben nem részesíthető.
(8) A (7) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni abban az esetben is ha a segélyezett a (3) bekezdésben meghatározott kötelezettségeinek felróhatóan nem tesz eleget. Felróhatónak tekintendő a mulasztás, ha a segélyezett a tértivénnyel részére kiküldött felszólításnak 8 napon belül nem tesz eleget, illetve távolmaradásának okát nem indokolja.
Bérpótló juttatás
4/B.§.[11]
(1) Az aktív korúak ellátására jogosult személy, bérpótló juttatás megállapítására való jogosultságának egyéb feltétele, hogy lakókörnyezete rendezett legyen.
(2) A lakókörnyezet akkor rendezett, ha a bérpótló juttatást kérelmező, illetve az ellátás jogosultja az általa életvitelszerűen lakott házat:
- a) tisztán, rendezett, higiénikus állapotban tartja,
- b) az ingatlan állagát folyamatosan karbantartja, rendeltetésszerű használhatóságát biztosítja,
- c) a házhoz tartozó udvart és kertet rendszeresen gondozza, gyomtalanítja.
(3) A jegyző a bérpótló jutatás megállapítására irányuló kérelem benyújtását követő 15 napon belül helyszíni szemle (környezettanulmány) lefolytatása során győződik meg a lakókörnyezet rendezettségéről.
(4) Ha a lakókörnyezet a (2) bekezdésben foglalt feltételeknek nem felel meg, a jegyző ötnapos határidő kitűzésével felhívja a kérelmezőt, illetve az ellátás jogosultját – az elvégzendő tevékenység konkrét megjelölésével – a kifogásolt hiányosságok felszámolására, melynek teljesítéséről ismételt helyszíni szemlén győződik meg.
(5) Aki a lakókörnyezete rendezettségét a kitűzött határidőig nem biztosítja, annak bérpótló juttatás be állapítható meg, illetve a bérpótló juttatást meg kell szüntetni, ha a (2) bekezdésben foglalt feltételeknek – a felszólítás ellenére – nem tesz eleget.
2.§
Átmeneti segély
5.§.
(1) Létfenntartását veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére az alábbi támogatásokat nyújtja:[12]
a.) esetenkénti támogatás
b.) időszakos támogatás
c.) kamatmentes kölcsön
(2) Az átmeneti segélykérelmek elbírálásánál az alábbi egy főre eső jövedelmi értékhatárok az irányadóak:
a,) egyedül élő személy esetében az öregségi nyugdíj minimum 150%-[13]a.
b.) nyugdíjas házaspár esetében az öregségi nyugdíj minimum 125%-a.
c.) nem egyedül élőknél, illetve kiskorú gyermeket nevelő családok esetében az öregségi nyugdíj minimum 130%-a.
d.) gyermekét egyedül nevelő szülő, 3 és több gyermekes családok, tartósan beteg gyermeket nevelő családok esetében a saját jogú nyugdíjminimum 135%-a.
(3) A támogatás megállapításánál kiemelten mérlegelni kell a kérelmező felelősségének mértékét a kialakult helyzetért.
(4) [14]
(5) A támogatás iránti kérelmet Aldebrő község Polgármesteréhez kell benyújtani, részletesen indokolni, hogy milyen kiadásai fedezetére kéri a támogatást, csatolni kell 3 hónapnál nem régebbi jövedelemigazolásokat.
Az átmeneti segély természetbeni ellátás formájában is nyújtható, melyek formái:
6.§.
a.) élelmiszerjegy
b.) tüzelőutalvány
c.) tanszer támogatás
Családi szükségleteket biztosító gazdálkodás támogatása[15][16]
6/A.§.
7.§.
(1) Időszaki támogatás akkor állapítható meg, ha a kérelmező önhibáján kívüli okból jövedelemmel nem rendelkezik, s családjában az egy főre jutó jövedelem a mindenkori saját jogú nyugdíj minimum 80%-át nem éri el.
(2) A támogatás megállapításakor a közös háztartásban élő családtagok, valamint az ott élő minden személy jövedelmét be kell számítani.
(3) A támogatás összege nem haladhatja meg a mindenkori saját jogú nyugdíj minimum 80%-át.
(4) A támogatás legfeljebb 3 hónapra állapítható meg.
8.§.
(1) Kamatmentes kölcsön adható annak, akinek átmenetileg létfenntartása veszélyeztetve van, de reális esélye van arra, hogy a részére nyújtott támogatást vissza tudja fizetni.
(2) Kölcsönben az részesülhet, akinek háztartásában a vele együtt élők egy főre jutó átlagjövedelme a mindenkori saját jogú nyugdíjminimum 100%-át [17]- egyedül élő esetén a 150%-át [18]- nem haladja meg.
(3) A kölcsönt igénylőnek hitelt érdemlően igazolni kell, hogy helyzete átmeneti és garanciát kell adnia arra, hogy a kölcsönt meghatározott időre visszafizeti.
– megállapodás
– ingatlan jelzálog bejegyzés
(4) A kölcsön legfeljebb 12 hónapra folyósítható, összege a mindenkori saját jogú nyugdíjminimum tízszeresösszegét nem haladhatja meg.[19]
Temetési segély[20]
9.§.
(1) Temetési segély illeti meg azt az Aldebrőn állandó bejelentett lakcímmel rendelkező lakost, ki elhunyt hozzátartozója eltemetéséről számlával igazoltan gondoskodott.
(2) A temetési segély összege 12.000 [21]Ft
(3) Az önkormányzat a helyi legolcsóbb temetés költségét 90.000 Ft-ban határozza meg.[22]
Közgyógyellátás
10.§.
(1) Méltányosságból közgyógyellátásra tarthat igényt az a tartósan gyógykezelés alatt álló személy, akinek havi rendszeres gyógyító ellátás költsége meghaladja a mindenkori saját jogú nyugdíjminimum 25%-át, feltéve, hogy családjában az egy főre jutó átlagjövedelem nem haladja meg a saját jogú nyugdíjminimum 150%-át, egyedül élő esetén a 200%-ot.[23]
(2) A kérelemhez mellékelni kell a háziorvos igazolását a gyógykezelés időtartamáról, valamint a közgyógyellátási igazolványra felírható gyógyszerek havi költségéről.[24]
10/A§.[25][26]
II.fejezet
Személyes gondoskodást nyújtó ellátások
Az ellátások helyben biztosított formái
11.§.
a.) [27]
b.) étkeztetés
c.) házi segítségnyújtás
d.) családsegítés
e.) Idősek Klubja
Gyermekek napközbeni ellátása[28]
12.§.
Étkeztetés
13.§.
(1) Étkeztetésben lehet részesíteni azokat a személyeket, akik koruk, egészségi állapotuk és szociális helyzetük miatt arra rászorulnak és étkeztetésüket más módon megoldani nem tudják
(2) Nem lehet étkeztetésben részesíteni azt a személyt, akire való tekintettel ápolási díjban részesül a hozzátartozó.
(3) Akinek ellátását tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződésben vállalták, csak ideiglenesen, – helyzetének rendezéséig – lehet étkeztetésben részesíteni.
(4) Az étkeztetésre való igényt az Idősek Klubja Vezetőjénél kell bejelenteni, aki dönt a felvételről, jogorvoslattal a képviselőtestülethez lehet fordulni.
(5) Az étkeztetésért a személyi térítési díj megállapítása az 1. sz. melléklet alapján történik.
Házi segítségnyújtás
14.§.
(1) Házi segítségnyújtás keretében kell gondoskodni elsősorban azon személyekről, akik otthonukban önmaguk ellátására saját erőből nem képesek és róluk nem gondoskodnak.
(2) Az ellátás igénybevételének egyég kérdéseiben a szabályozás megegyező a 13.§. (2),(3),(4) és (5) bekezdéseiben meghatározottakkal.
Idősek Klubja
15.§.
(1) Idősek Klubjában a szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaga ellátására részben képes idős személy vehető fel. Kivételes méltányosság címén felvehető az a 18. életévét betöltött személy is, akinek felvételét megváltozott egészségi állapota indokolja.
(2) Az ellátás igénybevételének egyéb kérdéseiben a 13.§. (2),(3),(4) és (5) bekezdéseiben meghatározottakat kell alkalmazni.
A támogatások közös szabályai
16.§.
(1) Aldebrő község Polgármesteréhez e rendeletben foglaltak szerint benyújtott támogatás iránti kérelmeket előzetesen a már korábban létrehozott Szociális és Egézségügyi Társadalmi Bizottság tárgyalja, véleményezze.
(2) A támogatás iránti kérelmeket az (1) bekezdésben megnevezett bizottság javaslatát s bizottság elnöke terjeszti a a képviselőtestület elé.
17.§.
(1) Felhatalmazást kap a polgármester, hogy az Sztv.7.§. (1) bekezdésében meghatározott esetekben szükséges rendkívüli és halasztást nemn tűrő intézkedéseket megtegye.
(2) Az (1) bekezdés szerint tett intézkedésekről a polgármester a soronkövetkező ülésen köteles tájékoztatást adni a képviselőtestületnek.
Záró rendelkezés
18.§.
E rendelet kihírdetése napján lép hatályba, kihirdetéséről a körjegyző gondoskodik.
Aldebrő, 1993. április 22.
Farkas László sk. Gulyás Imre sk.
polgármester körjegyző
Záradék: Hírdetőtáblára kitétellel kihírdetve: 1993. április 23.
Gulyás Imre sk.
körjegyző
Záradék: Hatályos, egységes szerkezetben 2011. november 25.
Gulyás Imre sk.
körjegyző
[1] A rendelet címét pontosította a 17/2003.(XII.19.) önkormányzati rendelet, hatályos 2003. december 19-től. [2] A preambulum szövegét módosította a 12/2011.(XI.25.) rendelet [3] E szabályozás az 1/1999(I.21.) önkormányzati. rendelettel átkerült a települési kötelező szemétszállításról szóló rendeletbe, változatlan tartalommal. [4] Hatályon kívül helyezte a 9/2003.(VI.19.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2003. július 1-től [5] Az ellátást újra szabályozta és beillesztette a 3/2004.(III.25.) önkormányzati rendelet hatályos 2004. március 25-től, – a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell. [6] A lakásfenntartási támogatásra vonatkozó helyi szabályozást hatályon kívül helyezte a 12/2011.(XI.25.) rendelet 2011. november 25. nappal hatályos [7] E szabályozást a 8/1999.(IX.15.) önkormányzati rendelet vezette be. Hatályos 1999. szeptember 16.-tól. Rendelkezéseit az 1999. június, július havi ár-belvíz és viharkárokra is alkalmazni lehetett. [8] Módosította a 12/2011.(XI.25.) rendelet, hatályos 2011. november 25. [9] E módosítást a 6/2001.(VI.21.) önkormányzati rendelet állapította meg. Hatályos 2001. július 1.-től ( A korábbi mérték 60-80% között volt.) [10] Ezen szabályozás a 2/1997.(III.20.) önkormányzati rendeleti szabályozást változtatta meg a 4/2000.(IV.20.) Önk. sz. rendelettel. Hatályos 2000 május 1.-től [11] Beiktatta a 3/2011.(III.31.) önkormányzati rendelet, hatályos 2011. április 15-től [12] A megfogalmazást módosította a 12/2003.(X.16.) önkormányzati rendelet., hatályos 2003. október 17-től [13] Módosította (130%-ról) a 9/2003.(VI.19.) önkormányzati rendelet Hatályos 2003. július 1.-től [14] Hatályon kívül helyezte a 12/2011.(XI.25.) rendelet 2011. november 25. nappal. [15] Ezen szabályozást a 2/1997.(III.20.) önkormányzati rendelet vezette be. Hatályos 1997. április 1.-től [16] Hatályon kívül helyezte a 9/2003.(VI.19.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2003. július 1.-től [17] Módosította a 9/2003.(VI.19.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2003. július 1-től. [18] Módosításként bevezette a 9/2003.(VI.19.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2003. július 1.-től [19] Módosította a 9/2003.(VI.19.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2003. július 1-től. [20] A temetési segély, illetve a köztemetés megállapítását a 6/1995.(VI.22.) önkormányzati rendelet a polgármester hatáskörébe utalta. Hatályos 1995. június 23.-tól. [21] A temetési segély összegét 2/2003.(II.20.) önkormányzati rendelet emelte 8.000 Ft-ról 12.000 Ft-ra. Hatályos 2003.március 1.től [22] Bevezette a 12/2003.(X.16.) önkormányzati rendelet. hatályos 2003. október 17-től. [23] Megállapította a 8/2006.(IX.23.) önkormányzati rendelet, hatályos 2006. október 1.-től [24] Ezen szabályozást az 5/1994.(IV.28.) önkormányzati rendelet vezette be. Hatályos 1994. március 1-től. [25] Ezen szabályozást az 5/1994.IV.28.) önkormányzati rendelet vezette be. Hatályos 1994. március 1-től [26] Hatályon kívül helyezte a 9/2003.(VI.19.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2003. július 1-től [27] Hatályon kívül helyezte a 9/2003.(VI.19.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2003. július 1-től [28] Hatályon kívül helyezte a 9/2003.(VI.19.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2003. július 1-től