A 2019. június 22-én Aldebrő Község Német Nemzetiségi Önkormányzata által megrendezésre került „Hagyományos sváb ételek fesztiválja” az idén is kiváló lehetőséget biztosított arra, hogy a német származású elődök hagyományait, kulturális örökségét ápolja és tovább örökítse.
A Német Nemzetiségi Önkormányzat, a helyi Nyugdíjas Klub hölgytagjai, a Szabadidősport Klub, a Tarnavölgye Általános Iskola tanárai a tanulók közreműködésével készítették a sült derelyét, elsősorban a hagyományos szilvalekváros és túros töltelékkel, de kóstolhattak a vendégek különféle ízesítésűeket is (pl.: diós, nutellás birsalmás). A másik aldebrői specialitást, a fojtottat szintén megismerhették az ide látogató vendégek. A 2017 óta HÍR védjegyes sült derelye és fojtott receptjét a betelepült német elődök hozták magukkal 276 évvel ezelőtt. A helyiek mellett más településekről is érkeztek sütő- és főzőcsapatok. Iliny, Nagyút, Kerecsend, Kerepes, Kápolna, Iklad különleges ételei, mint pl. a sváb csülkös káposzta, a túrós felhőgombóc is színesítették a gasztronómiai palettát.
A gasztronómiai élvezetek mellé ebben az évben is színes kulturális műsor társult. Hagyományőrző csoportok léptek fel a rendezvényen. Az Aldebrői Tarnavölgye Általános Iskola tanulóinak műsorát, valamint a szintén helyi illetőségű Edle Blumen tánccsoport hangulatos sváb tánc előadását is élvezhették a vendégek. Az aldebrői Singerkranz kórus német dalokat énekelt, valamint citerán és harmonikán előadott német dallamokat hallgathatott a közönség. Az ikladi Rebelein kórus és a kerepesi Német Hagyományőrző Tánccsoport színvonalas műsora is nagy tetszést aratott.
Nagy öröm számunkra, hogy a fesztivál megrendezése ebben az évben is folytatódhatott. A visszajelzések alapján rendezvényünk ebben az évben is kiemelkedően sikeres volt. Számos visszatérő vendégünk volt, akik már tavaly megismerkedhettek a hagyományos sváb ételekkel és szívesen jöttek az idén is. Elmondásuk szerint a finom étkek mellett a fesztivál jó hangulata is vonzerő volt számukra.
A rendezvény a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.
A pályázat azonosítószáma: NEMZ-KUL-19-0266
Elnyert támogatás összege: 500 000 Ft