Aldebrő község Önkormányzati Képviselő-testületének
1./ 1991.(IX.13.) ör. rendelete
a környezet- és természetvédelemről [1]
Általános rendelkezések
1.§.
Aldebrő község Önkormányzati Képviselőtestülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. Törvény 16.§. (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a környezet- és természet védelmének helyi szabályairól az alábbi rendeletet hozza:[2]
(1) A rendelet célja: biztosítani a község épített és természeti környezetének megóvását, tisztántartását, a kulturált lakókörnyezetet.
(2) A rendelet hatálya kiterjed a település közigazgatási határain belül a lakosságra, intézményekre, szolgáltatást nyújtókra, termelő üzemekre.
Tárgyi hatálya: – a köztisztaságra
– a közterületek tisztántartására
– a belterületi vízelvezető árkok, csatornák tisztítására
– a kerti hulladék és gazégetésre
– zajvédelemre
– az állatok kihajtására
terjed ki.
2.§.
(1) Köztisztaság: Az ingatlanok, valamint a mellettük húzódó közterületet képező járda, vízelvezetésre szolgáló árok, áteresz tisztántartásáról a tulajdonos, illetve használó gondoskodik. ( söprés, hulladék összegyűjtés, elszállítás, hóeltakarítás, szórás, stb.)
(2) Háztartási és egyéb szemét fogalma, kezelése:
a,: Háziszemét: a lakásban és a lakás céljára használt egyéb helyiségekben a rendeltetésszerű használat során keletkezett hulladék, különösen a söpredék, hamu, salak, korom, törött vagy hibás edény, ablaküveg, papír, rongy, konyhai hulladék, valamint kisebb mennyiségű falvakolat és festék.
b,: Nem minősül háziszemétnek az emberi ürülék, az állati hulla, trágya, a jég, a hó, a sár, az épület, vagy egyes részeinek megrongálódásából vagy javításából keletkezett nagyobb mennyiségű anyag, a folyékony tűz- vagy robbanásveszélyes, mérgező, illetve fertőző anyag, a kerti és gazdasági művelés során keletkezett hulladék, a falomb, a nagyobb mennyiségű elhasznált tárgy ( bútordarab, szalmazsák tartalma, stb.) valamint a lakásban folytatott kisipari tevékenység gyakorlásából keletkezett hulladék
(3) A terek, parkok, egyéb községi területek tisztántartása az Önkormányzat feladata.
(4) A rothadó vagy szemét elszállításáról minden esetben sürgősen kell gondoskodni. Az elhullott állatok kiszállításáról a tulajdonos köteles gondoskodni.
Közterületen elhullott, elütött hullakutakba való kiszállításáról, – amennyiben annak tulajdonosa nem állapítható meg, – minden esetben az ingatlan terület előtt húzódó telekhatárig az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni.[3]
(5) Ha valamilyen tevékenység során – jármű üzemeltetése, kereskedelmi tevékenység, stb., – a közterület beszennyeződik, a szennyezést okozó haladéktalanul köteles azt eltávolítani.
(6) A szervezett szemétszállítást igénylők a vállalkozóval kötött egyéni szerződés alapján gondoskodhatnak a háztartási hulladék elszállításáról.
(7) A települési szilárd hulladék lerakására kijelölt helyet tábla jelzi. A szemetet oly módon kell elhelyezni, hogy az a környező mezőgazdasági terület használatát ne akadályozza, ne szennyezze. Föld, építési törmelék lerakására külön terület áll rendelkezésre.
(8) Tilos mérgező anyagot, a talajt, a növényzetet károsító vegyi anyagokat a szeméttelepen elhelyezni.
(9) Szennyvíz elhelyezés csak a kijelölt helyen lehetséges!
(10) Állati hulla elhelyezése csak a kijelölt helyen az erre a célra szolgáló konténerben.[4]
A belterületi vízelvezető árkok, csatornák tisztítása, karbantartása.
3.§.
(1) Az ingatlanok előtt lévő vízelvezető árok, áteresz, járműbejáró rendben tartása, az átfolyás biztosítása, a lakóház, építési telek, üzlet, stb. tulajdonosának, használójának kötelessége. Az épület tulajdonosa, használója az OTÉK. szerint gondoskodik arról, hogy az épület tetőzetéről az esővíz, a hólé ne folyhasson a járdára.
(2) A község területén lévő gyalogos és járműbejárók, átfolyók készítése során biztosítani kell a víz természetes lefolyását. Az ettől eltérőt a tulajdonos köteles átalakítani.
(3) Tilos az útpadka oly módon való feltöltése, hogy az akadályozza az úttestről a víznek, hólének az árokba folyását.
(4) A tisztítás, karbantartás elvégzését a Polgármesteri Hivatal évente ellenőrzi és intézkedik az elmaradt munka elvégeztetéséről vagy a tulajdonos, illetve használó költségére történő elvégeztetéséről.
Avar és kerti hulladék égetése
4.§.
Kerti hulladékot, gazt, lehetőleg száraz állapotban, olyan időszakban, napszakban kell elégetni, amikor az füstjével, a felszálló pernyével nem zavarja a környezetben élőket.
Zajvédelem
5.§.
Közterületen 22.00 – 6.00 óráig tilos a község lakóinak nyugalmát zavaró éneklés, hangosító berendezés működtetése. Zajterhelési érték: maximum 60 decibel.
Zöldterületek védelme
6.§.
(1) A belterületi utak mentén lévő fák, élő sövények ápolása, gondozása, az érintett ingatlan tulajdonosának a kötelessége.
(2) Tilos a parkok, közterületek növényzetének csonkítása, kivágása, az ott lévő felszerelések rongálása.
(3) Az önkormányzat védetté nyilvánítja:
a. az Árpádút – Vörösmarty út sarkán lévő japán akácot.
b. A Sport útnál lévő fenyvest
Állatok kihajtása
7.§.
Haszon állatokat csak úttesten szabad a legelőre, egyéb helyre hajtani oly módon, hogy a parkokat, virágoskerteket ne károsítsák, ne szennyezzék.
Útvonal: Vörösmarty út, Béke út
Belterületen legeltetni tilos!
Az állatokat a legelőre és onnan történő visszahajtáskor az utcán ( közterületen) őrizetlenül hagyni nem lehet.
Önkormányzati környezetvédelmi alap[5]
7/A.§.
(1) Az önkormányzat környezetvédelmi feladatai hatékonyabb ellátása, a feladat ellátásához szükséges pénzügyi fedezet megalapozása érdekében környezetvédelmi alapot hoz létre.
(2) A környezetvédelmi alapnak az 1995. évi LIII. Tv. 58.§. (2) bekezdés d, pontjában meghatározott összegét, a mindenkori költségvetési rendeletben kell meghatározni.
(3) A környezetvédelmi alapba elkülönített összeg csak környezetvédelmi célok megvalósítására fordítható.
(4) A környezetvédelmi alap felhasználásáról a polgármester a zárszámadási beszámoló tárgyalásakor külön is tájékoztatja a képviselőtestületet.
Szabálysértési rendelkezések
8.§.
(1) Aki e rendelet 2.§. (4), (5), (6), (7), (8), (9), és (10), bekezdésekben foglalt, valamint a 3.§. (1), (2), és (3), bekezdésekben meghatározott, továbbá a 6.§. (2), bekezdése előírásait és a 7.§.-ban foglaltakat megszegi – amennyiben törvényben, vagy más magasabb szintű jogszabályban meghatározott bűncselekményt, vagy szabálysértést nem valósít meg – szabálysértést követ el és 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható. [6]
(3) A szabálysértési eljárás lefolytatása a Polgármesteri Hivatal hatáskörébe tartozik.
Záró rendelkezések
9.§.
Jelen Önkormányzati rendelet a kihirdetés napján lép hatályba és ezzel egyidejűleg hatályát veszti Aldebrő községi Közös Tanács 1987. évi II. sz. tanácsrendelete.
Aldebrő, 1991. augusztus 22.
Farkas László Dr. Dobos László
polgármester körjegyző
Záradék: Egységes szerkezetben tartalmazza a:
2/1992.(VIII.22.) Önk. sz. rend.
4/1996.(V.23.) Önk. sz. rend.
6/1999.(VI.24.) Önk. sz.
17/2003.(XII.19) ör.
3/2007.(III.9.) ör. módosításokat.
- március 22.
Gulyás Imre
körjegyző
[1] A rendelem megnevezését pontosította a 17/2003.(XII.19.) ör., hatályos 2003. december 19-től [2] A preambulumot beiktatta a 17/2003.(XII.19.) ör., hatályos 2003. december 19-től [3] Pontosította a 2/1992.(VIII.22.) Önk. sz. rendelet, hatályos 1992. június 23-tól [4] Megállapította a 6/1999.(VI.24.) Önk. sz. rendelet, hatályos 1999. június 25-től [5] Beiktatta a 4/1996.(V.23.) Önk. sz. rendelet, hatályos 1996. május 24-től, a környezetvédelmi alap céljára elkülönített összeget mindenkor a költségvetési rendelet határozza meg. [6] Módosította a 3/2007.(III.9.) ör., hatályos 2007. március 9.