Hazai településeink történetének fontos – de egyelőre nagyon csekély mértékben kiaknázott – forrásai az anyakönyvek, melyek híven tükrözik az adott helyiség arculatát egy-egy időszakban. A születési, házassági, és halálozási anyakönyvek bejegyzései gyakran igen informatívak a helyi társadalom, a szokásrendszer szempontjából.
A község alapításától kezdődően a születési, a házassági és a halotti anyakönyvek feldolgozásával szeretnénk bemutatni a település történetének jellegzetességeit, a családok mérete, gyermekszám, névadási szokások, népmozgások, házasodási életkor, a házasfelek származási helye, foglalkozása szempontjából.
Szeretnénk kielégíteni a helyben élők és elszármazottak egyre gyakrabban jelentkező azon igényét, hogy a családfakutatásukhoz szükséges hiteles forrásanyaghoz elektronikus adathordozón is hozzájussanak.
A kigyűjtött anyagot DVD-n szándékozunk megjelentetni, illetve a világhálóra feltölteni. A DVD az Aldebrő története című könyv mellékleteként teljes körűvé teszi falunk történetét.
Az anyakönyvek végigkísérik az emberek életét születéstől a halálig, eközben hagyott lenyomataik alapján kísérelünk meg vázlatos képet adni az adott korról, és magáról a faluban élő német közösségről.
1. A keresztelési (születési), házassági, halálozási anyakönyvek teljes adatmennyiségének kigyűjtése. Az összes kigyűjtendő anyag előzetes számításainak alapján 230-250.000 tétel.
a) A keresztelési anyakönyvek tartalmazzák: Keresztelés (születés) ideje, szülők neve, foglalkozása, társadalmi státusza, az újszülött keresztneve, keresztszülők neve, lakóhely.
b) A házassági anyakönyvek tartalmazzák: Házasságkötés ideje, helye, a házasulandók neve, kora, származási helye, szülők neve, lakóhelye, tanúk neve.
c) A halotti anyakönyvek tartalmazzák: Halálozás ideje, elhunyt neve, társadalmi státusza, foglalkozása, lakóhelye (eredeti származási helye is), vagy esetenként társadalmi státusza
2. A kigyűjtött anyag számítógépre vitele.
3. A gépre vitt anyaghoz keresőprogram írása. A nevek variációinak is kereshetővé tétele, pl.: a német nevek írásbeli változatainak kereshetővé tétele a családfakutatók részére. Minden adatfajta külön és együtt kereshetőségének megoldása.
4. Az anyakönyvi anyag tudományos feldolgozása. Ez utóbbiról van egy előzetes vizsgálatunk, mely feldolgozási tervezetnek tekinthető.
Az Aldebrő község története című könyv a 250.évfordulóra megjelentetett könyv átdolgozott, magyar és német nyelvű kiadása. A könyv híven mutatja be a természeti erőkkel harcoló, javaikat védő őseinket, párhuzamot von a mai lakossággal, kiknek naponta kell küzdeni a falu, az intézmények fenntartásáért, megőrizni értékeiket, mérsékelni a vidéki lét hátrányait, elfogadható életkörülményeket teremteni. Az Európai Unió tagjaként bízunk abban, hogy falunk történetének megismerése elősegíti az itt élők és az elszármazottak kötődését Aldebrőhöz.
Az átdolgozott, kibővített, német nyelvre is lefordított Aldebrő község története kiadvány minden háztartás saját történelemkönyve lehet, amelynek oldalain a jövő fiataljai pontosan megismerhetik, honnan indultak az ősök, és hogyan lett azzá a község, ami ma.
Eredményeképpen gyermekeink bárhol, bármikor naprakész tudással rendelkeznek majd szülőfalujukról, így öregbítve hírnevét a világ más-más pontjain.
Az Aldebrő község története című könyv kiadásával szeretnénk felvállalni azt, hogy eljuttatjuk az élő történelmet községünk polgáraihoz.
(Aldebrő község anyakönyve a kezdetektől, Aldebrő község története pályázati anyag alapján.)
Az igényelt támogatás összege: 2 281 102 Ft.