„A testvérvárosok (általánosabban: testvértelepülések) alapötlete szerint egy-egy politikailag és/vagy földrajzilag távol eső kis- vagy nagyváros partneri viszonyt alakít ki egymással, hogy az emberek közötti és a kulturális kapcsolatokat erősítsék. …
A testvérvárosok kialakításának gyakorlata Európában a második világháború után alakult ki, abból a célból hogy az európaiakat közelebb hozza egymáshoz, elősegítse egymás jobb megértését és a határokon átívelő projektek létrejöttét.”
(forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Testv%C3%A9rv%C3%A1ros /2012.11.22./)
Ez volt az oka annak is, hogy Aldebrő testvérkapcsolatokat keresett. Az első eredményes próbálkozások még a ’90-es évek elején, a rendszerváltozást követően indultak el. A legelső testvérkapcsolati megállapodás 1992-ben született meg Nagykenddel.
A következő megállapodásra, melyet Mezőgecsével kötött a település majdnem 16 évet kellett várni . A harmadik testvértelepüléssel, Dobóruszkával történő megállapodás már nem sokáig, csupán 1 évig váratott magára, a dokumentumot 2009-ben írták alá a polgármesterek és a Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
Külön öröm, hogy a három település a három legközelebb eső szomszédos országból került ki, ami persze nem volt véletlen:
Nagykend– Románia (Erdély)
Mezőgecse– Ukrajna (Kárpátalja)
Dobóruszka – Szlovákia (Felvidék)