Aldebrő Község Önkormányzata Képviselő-testülete
3/2015. (II.24.) önkormányzati rendelete
a települési támogatás szabályozásáról és egyéb ellátásokról
Aldebrő Község Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésben meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 132. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
I. Fejezet
1. Általános rendelkezések
1.§ (1) A rendelet célja, hogy Aldebrő Község Önkormányzata közigazgatási területén élő személyek és családok szociális biztonságának megőrzése, elősegítése érdekében megállapítsa a települési támogatás keretében nyújtott támogatások formáit, az azokra való jogosultság feltételeit, kifizetésének, folyósításának és ellenőrzésének szabályait, valamint az igénybe vehető szociális szolgáltatásokat.
(2) A rendelet hatálya kiterjed Aldebrő Község Önkormányzata illetékességi területén lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező, életvitelszerűen is a településen lakó személyekre.
(3) A (2) bekezdés tekintetében alkalmazni kell az Szt. 3. § (1)-(3) bekezdéseit és a 7. § (1) bekezdését.
2. Általános eljárási szabályok
2.§ (1) Az e rendeletben szabályozott támogatások megállapítására irányuló eljárást kérelemre kell, vagy hivatalból lehet megindítani.
(2) Kérelem benyújtása az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon történik. A kérelemhez csatolni kell az egyes ellátások megállapításához szükséges, formanyomtatványon felsorolt mellékleteket.
(3) Az adott ellátásnál alkalmazandó sajátos eljárási szabályok az adott ellátáshoz kapcsolódóan kerülnek meghatározásra.
(4) A szociális igazgatásra vonatkozó eljárási szabályokat az Szt. 5. § (1) bekezdése szerint kell alkalmazni.
(5) A kérelmet, a mellékletekkel együtt – amennyiben e rendelet másként nem rendelkezik – a Kápolnai Közös Önkormányzati Hivatal Aldebrői Kirendeltsége (továbbiakban: Hivatal) címére postai úton, vagy személyesen a Hivatalban lehet benyújtani.
(6) A kérelemben foglaltak ellenőrzése céljából a Hivatal ügyintézője környezettanulmányt végezhet, valamint más szervek (védőnő, családgondozó, gondozási központ) javaslata, környezettanulmánya is felhasználható.
3.§ (1) A pénzbeli ellátások folyósítása – a számlaszám igazolás mellett – folyószámlára utalással, vagy postai úton történik.
(2) Kivételes esetben a polgármester – általa indokolt esetben – a házipénztártól, készpénzben történő kifizetést engedélyezheti.
4.§ (1) A rendszeres pénzbeli települési támogatásokat utólag, minden hónap 5-ig kell folyósítani, az eseti ellátásokat a határozatban meghatározott időpontig.
(2) A természetbeni települési támogatások biztosításának szabályairól, határidejéről, formájáról a megállapítást tartalmazó határozat rendelkezik.
5.§ (1) Az Sztv. 17. §-ában foglaltak szerint jogosulatlanul igénybevett ellátás és annak kamatai megtérítésének elrendelése esetén a visszafizetés méltányosságból részben vagy egészben akkor engedhető el, ha a visszafizetés olyan helyzetet eredményezne, amely a kérelmező vagy családja megélhetését veszélyeztetné, vagy amelyben ismételten szociális gondoskodásra szorulna.
(2) A rendszeres települési támogatásra való jogosultságot meg kell szüntetni, ha:
- a) a jogosultság feltételei már nem állnak fenn, vagy jogosultságot kizáró körülmény következett be,
- b) a jogosult kéri,
- c) a jogosult meghalt,
- d) az e rendeletben meghatározott egyéb okból.
II. Fejezet
Pénzbeli és természetbeni települési támogatások
1. Települési lakhatási támogatás
6.§ (1) A jegyző települési lakhatási támogatásra való jogosultságot állapít meg a szociálisan rászoruló személy részére, a háztartásuk tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos kiadásainak viseléséhez.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában szociálisan rászorult az a személy, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át, és a háztartás egyik tagjának sincs vagyona.
(3) A fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási szerkezetet kifejező arányszáma, ahol
- a) a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma: 1,0;
- b) a háztartás második nagykorú tagjának arányszáma: 0,9;
- c) a háztartás minden további nagykorú tagjának arányszáma: 0,8;
- d) a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként: 0,8;
- e) a háztartás minden további kiskorú tagjának arányszáma tagonként: 0,7.
(4) Ha a háztartásban:
- a) a (3) bekezdés a)-c) pontja szerinti személy magasabb összegű családi pótlékban, vagy fogyatékossági támogatásban részesül,
- b) a (3) bekezdés d) vagy e) pontja szerinti személyre tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak,
- c) a gyermekét egyedülállóként nevelő szülő – ideértve a gyámot és a nevelőszülőt – él,
rá tekintettel figyelembe vett arányszám: 0,2-del növekszik.
(5) A lakásfenntartás elismert havi költsége az elismert lakásnagyság és az egy négyzetméterre jutó elismert költség szorzata. Az egy négyzetméterre jutó elismert havi költség 450 Ft.
(6) Az elismert lakásnagyság:
a) ha a háztartásban egy személy lakik 35 m2,
b) ha a háztartásban két személy lakik 45 m2,
c) ha a háztartásban három személy lakik 55 m2,
d) ha a háztartásban négy személy lakik 65 m2,
e) ha négy személynél több lakik a háztartásban, a d) pontban megjelölt lakásnagyság és minden további személy után 5-5 m2, de legfeljebb a jogosult által lakott lakás nagysága.
7.§ (1) A lakhatási támogatás egy hónapra jutó összege:
- a) a lakásfenntartás elismert havi költségének 30 %-a, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50 %-át,
- b) a lakásfenntartás elismert havi költségének és a támogatás mértékének (a továbbiakban: TM) szorzata, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem az a) pont szerinti mértéket meghaladja, de nem lehet kevesebb, mint 2500 Ft, azzal, hogy a támogatás összegét 100 forintra kerekítve kell meghatározni.
(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti TM kiszámítása a következő módon történik:
TM = 0,3- | J-0,5 NYM ───── |
x 0,15, |
NYM |
ahol a J a jogosult háztartásában egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelmet, az NYM pedig az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét jelöli. A TM-et századra kerekítve kell meghatározni.
(3) Az (1) és (2) bekezdés alapján egy hónapra megállapított lakhatási támogatás maximális összege 6.000 Ft.
(4) A lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.
(5) A lakhatási támogatást havi rendszerességgel egy évre kell megállapítani.
8.§ (1) A lakhatási támogatást elsősorban természetbeni szociális ellátás formájában, és a lakhatással összefüggő azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti.
(2) A kérelem elbírálásakor figyelembe vehető lakhatási kiadások: a villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, a csatornahasználat és a szemétszállítás díj, a lakbér vagy az albérleti díj illetve a tüzelőanyag költsége.
(3) A kérelmezőnek a (2) bekezdésben foglalt kiadásait számlával, vagy más bizonylattal igazolnia kell.
- § (1) A képviselő-testület a lakhatási támogatásra való jogosultság egyéb feltételeként a kérelem benyújtója, illetve az ellátás jogosultja számára a lakókörnyezete rendezettségének biztosítására vonatkozóan az alábbi együttes feltételeket határozza meg:
- a) a lakóházhoz tartozó udvar, kert hulladékmentesítése, gyomtalanítása,
- b) az ingatlan előtti járda, árok rendszeres tisztántartása, téli időszakban síkosság mentesítése, zöldterület gondozása,
- c) az ingatlan rágcsálóktól, kártevőktől történő mentesítése,
- d) a lakóház folyamatos karbantartása, állagának megóvása, tisztántartása.
(2) Amennyiben a helyszíni ellenőrzése során, vagy hivatalos tudomásszerzés alapján megállapításra kerül, hogy az (1) bekezdésben meghatározott feltételek nem teljesülnek, a lakhatási támogatásra jogosult személyt az elvégzendő feladatok konkrét megjelölését tartalmazó felszólítás kézhezvételétől számított 8 napon belül köteles a kifogásolt hiányosságot megszüntetni, melyek teljesítését ismételt helyszíni ellenőrzés során vizsgálni kell.
(3) A helyszíni ellenőrzésre a polgármester, a jegyző, és Hivatal munkatársai jogosultak.
4. Temetési támogatás
10.§ (1) A polgármester temetési támogatás állapít meg annak a személynek, aki elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott, függetlenül attól, hogy arra tartásra köteles hozzátartozó volt-e, vagy sem.
(3) Az (1) bekezdés szerinti temetési támogatás összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos legolcsóbb temetés 10 %-ánál, de annak teljes összegét is elérheti, ha a temetési költségek viselése a kérelmezőnek vagy családjának a létfenntartását veszélyezteti.
(4) A helyben szokásos legolcsóbb temetés költsége 120.000 Ft.
(5) A temetési támogatás iránti kérelmet az elhalálozás napjától számított 90 napon belül lehet benyújtani az erre rendszeresített formanyomtatványon, melynek melléklete a kérelmező nevére szóló számla, és a halotti anyakönyvi kivonat hiteles másolata.
6. Rendkívüli települési támogatás
11.§ (1) A Hivatal szociális ügyekkel foglalkozó köztisztviselőjéhez benyújtott kérelem alapján vagy hivatalból indult eljárásra a képviselőtestület rendkívüli települési támogatás nyújt azon személyek részére akik:
- a) létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe kerültek,
- b) időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdenek.
(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott esetekben részesíthető rendkívüli települési támogatás különösen: elemi kár elhárítására, helyreállításra; betegséggel, balesettel, kórházi ápolással járó keresetkiesés pótlására; rokkantsági ellátás, illetve nyugdíjazás megállapítása miatti tartós jövedelem kiesés esetén; hozzátartozó halála esetén; gyermekek iskoláztatási támogatására, munkanélküli ellátásra nem jogosult regisztrált munkanélküli támogatására, gyógyszer kiváltására.
(3) Azonnali segítséget igénylő, indokolt esetben, az (1) és (2) bekezdésben foglaltak figyelembe vételével rendkívüli települési támogatást a polgármester is állapíthat meg, melynek maximális összege a mindenkori öregségi nyugdíj minimum összege
12.§ (1) Rendkívüli települési támogatás természetbeni és pénzbeli ellátásként
- a) eseti jelleggel évente legfeljebb három alkalommal,
- b) létfenntartást veszélyeztető esetben havi rendszerességgel is megállapítható.
(2) Természetbeni ellátást kell megállapítani ha
- s) a kérelem erre irányul,
- b) a képviselőtestület vagy a polgármester ilyen döntést hoz.
(3) A természetben nyújtott támogatás különösen: élelmiszercsomag, tanszer, taneszköz, tisztálkodó és tisztítószerek, ruhanemű, építőanyag,
(4) A rendkívüli települési támogatás maximális összege 6.000 Ft/alkalom.
(5) Egy személynek évente legfeljebb 15.000 Ft támogatás adható.
III. Fejezet
Szociális szolgáltatások
13.§ (1) A személyes gondoskodást nyújtó ellátások körében az önkormányzat az alábbi szociális alapszolgáltatásokat biztosítja:
- a) nappali ellátás
- b) étkeztetés,
- c) házi segítségnyújtás,
- d) családsegítés,
- e) jelző rendszeres házi segítségnyújtás.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt szociális alapszolgáltatásokat az önkormányzat a Tarna-menti Szociális Intézményfenntartó Mikrotársulás útján, a Tarnamenti Szociális Központ intézmény telephelyeként működő Gondozási Központ keretében látja el.
14.§ (1) Az önkormányzat legalább egyszeri meleg étkeztetést biztosít az Szt. 62. § (1) bekezdésében meghatározott jogosult kör részére.
(2) Étkeztetésben részesíti az önkormányzat azt a kérelmezőt, illetve az általa eltartottat is, aki jövedelemtől függetlenül kora, fogyatékossága, egészségügyi állapota – önkiszolgálási, önellátási képessége, mozgás és érzékszervi funkciója, felügyeleti igénye –, szociális körülményei miatt nem képes az étkezésről más módon gondoskodni.
(3) Az ellátás iránti kérelemről a Tarnamenti Szociális Központ vezetője dönt.
15.§ (1) A házi segítségnyújtás keretében a Gondozási Központ az Szt. 63. § (2) bekezdésében meghatározott ellátásokat biztosítja.
(2) A házi segítségnyújtás igénybevétele szempontjából szociálisan rászorult az, akinek egészségi állapota indokolja a szolgáltatás biztosítását. [Szt. 63. § (4) bekezdés]
(3) Házi segítségnyújtás igénybevétele napi gondozási szükséglet felmérése alapján történik, melyet a Tarnamenti Szociális Központ vezetője végez.
IV. Fejezet
Záró rendelkezések
16.§ (1) Ez a rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.
27.§ (1) 2015. március 1-vel meg kell szüntetni a 2015. március 1-je előtt megállapított méltányossági ápolási díjra való jogosultságot
(2) Az önkormányzati segély megállapítása iránt 2015. március 1-jén folyamatban lévő ügyekben az e rendelet rendkívüli települési támogatás szabályait kell alkalmazni.
(3) A 2015. március 1-jét megelőzően megállapított lakásfenntartási támogatásra jogosultak – a jogosultság határozatban megállapított időtartamára, vagy annak megszüntetéséig – települési lakhatási támogatásra nem jogosultak.
(4) Hatályát veszti Aldebrő Községnek az 1993. évi III. törvényben meghatározott szociális eljárások és szociális ellátási formák helyi alkalmazásáról szóló 5/1993.(IV.23.) önkormányzati rendelete
Wingendorf János Gulyás Imre
polgármester jegyző
Záradék: E rendeletet Aldebrő Község Önkormányzati Képviselő- testülete a 2015. február 23.-án tartott ülésén fogadta el. A Községháza hirdető táblájára történő kifüggesztéssel kihirdetve 2015. február 24.-én.
Gulyás Imre
jegyző