Bővebb információkat, képeket, videókat a itt (TÉRKÉPTÉR) találhat.
ÉMOP-2011-3.2.1/D
A Tarna patak mederrendezése Aldebrő és Tófalu községben
A projekt javaslat alapvető célja, hogy Aldebrő és Tófalu községek helyi vízkáresemények okozta kártételektől való veszélyeztetettsége megszűnjön a Tarna patak javasolt általános mederrendezésének megvalósításával.
Projektgazda: Aldebrő-Tófalu községek Önkormányzatainak Konzorciuma, konzorciumvezető:Aldebrő Község Önkormányzata
A kiinduló helyzet ismertetése, a projekthelyszín megjelölése:
A projektterület az Észak-magyarországi régióban, Heves megye Füzesabonyi kistérségében található. A közvetlen projektterület két települést érint: Aldebrő és Tófalu községeket.
Az érintett települések belterülete ár és csapadékvíz által veszélyeztetett. Állandó jellegű vízfolyás a Településen a Tarna patak. A Tarna a zagyva legnagyobb mellékága.
A patak rendkívül veszélyes vízjárású, a legkisebb és legnagyobb vízhozamok közötti különbség nagyon magas lehet. A hóolvadás, vagy csapadékos időjárás hatására árvízkárokat okozó vízfolyás a szárazabb időszakban kiszáradhat.
A patak vízhozama KV esetén 1 m3/s körül van. Aszályos időben előfordult már a patak kiszáradása is Tarnazsadánynál. A patak medre NV esetében kb. 30 m széles, mélysége pedig elérheti a 4-5 métert is. A Tarna vízhozama NV esetén megközelíti a 80 m3/s -ot.
A fejlesztéssel érintett patak a Magyar Állam tulajdonában és az Észak- magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság kezelésében álló vízfolyás.
Az árvízi védekezés az önkormányzat feladata, a 2010. évi árvizek alkalmával folytatott védekezés komoly erőfeszítései ellenére is károk keletkeztek a településeken.
Az 1980-as évektől napjainkig sajnos a Tarnán nagyobb rekonstrukciós munkák nem történtek. A patak meder sűrűn benőve fákkal, melyek jelentős vízkiszorító hatással bírnak, illetve torlaszok képződését idézik elő, lassítják az áthaladó víz szabad és gyors áramlását.
A meder feliszapoltsága, benőttsége már olyan mértékű, amely a nagyvizeket elöntés nélkül nem tudja elvezetni. Nem tudja biztonságosan fogadni a belterületi csapadékelvezető hálózatok kiépítése után az összegyülekező csapadékvizet, ami pedig a fő feladata lenne.
A Tarna-patak mederrendezési munkáinak elvégzése tehát feltétlenül szükséges, hogy a továbbiakban a jelentős helyi vízkárok (elöntések) megelőzhetőek legyenek.
A Tarna-patak medrének jelenlegi állapota negatívan befolyásolja a környezetet, a lakosság egészségi állapotát, megélhetőségi lehetőségét, a településen működő vállalkozások gazdálkodását, a község további fejlődését.
A projekt célkitűzéseinek és tervezett eredményeinek, hatásainak leírása, indokoltságának tömör alátámasztása
A projekt alapvető célkitűzése Aldebrő és Tófalu községek helyi vízkár elleni védettségének biztosítása, a helyi vízkár kockázatok csökkentése: az ár- és csapadékvíz biztonságos elvezetésének érdekében a vízkárokkal veszélyeztetett településeken a Tarna patak medrének rendezése. Célkitűzés továbbá, hogy a bel-és külterület elöntésével az intenzív művelés alatt álló kertek növényvédő és műtrágya szermaradványai, a gazdasági területeken lévő szennyező- és esetleges veszélyes anyagok ne károsítsák a környezetet, a vízfolyásokat.
A projekt legfontosabb várható eredményei, hatásai:
a felszíni vizek által okozott káresemények megszűnnek a településeken, a jövőben a csapadékvíz befogadását biztosítani hivatott folyó mentesül a káros bemosódásoktól;
a településeken található gazdálkodók, gazdasági szervezetek működési környezetének javulásával gazdálkodásuk, működésük kiszámíthatóbbá, stabilabbá válik
a fejlesztés közvetetten a lakosság egészségi állapotának megőrzéséhez/javításához is hozzájárul;
a község vonzereje növekszik a fiatalok és a betelepülők szempontjából, ezáltal a településen a népességszám stabilizálódása, esetleg emelkedése várható.
A települések további fejlődéséhez szükséges, hogy az ár- és csapadékvízkárok miatti veszélyeztetettsége megszűnjön. Az elmúlt év helyi vízkár eseményei következtében a lakosság részéről jogos elvárásként fogalmazódott meg az önkormányzatok felé, hogy mihamarabb kezeljék a problémát, és a lakosság egészséges és biztonságos lakókörnyezetben élhessen. Mivel a jelenlegi helyzet fenntartása a károk keletkezésének gyakoriságát és mértékét növeli, a megvalósítani javasolt fejlesztéssel pedig elérhető, hogy a jövőben a legnagyobb esőzések esetén is viszonylag kis költséggel lehessen a károkat megelőzni, a projekt megvalósításának indokoltsága fenn áll.
A projekt keretében létrehozandó infrastruktúra, a fejlesztéssel lehetővé tett tevékenységek/szolgáltatások leírása és a projekt által megvalósítandó fejlesztések műszaki tartalmának rövid összefoglalása
A tervezett beruházás: a Tarna 41+623 – 45+967 fkm (Tófalu 41+623 – 43+855, Aldebrő 43+855 – 45+967 fkm-ek közötti szakaszának mederrendezése.
A tervezett beruházás jellege: helyi vízkáresemények elleni védekezés céljából kiépített védőmű hiányában a fellépő káros vizek elleni védekezés a belterületet veszélyeztető vízfolyás lokális vízkár- elhárítási fejlesztésével.
A mederszerelvények tervezett fenékszélessége 6,5 m, rézsűhajtás 1:1,5 a padkáig, a kétoldali padkaszélessége 4-4 m. A padkák fölötti depóniák 3 m koronaszélességgel és 1:1,5 rézsűhajtással (mindkét oldali) készülnek. Összetett (padkás) mederszerelvény kiépítését terveztük a 41+623 – 43+122 sz. szelvények között 1499 fm hosszon. A 43+122 sz. szelvények fölött 6,5 m fenékszélességű 1:1,5 rézsűhajtású trapéz mederszerelvényt tervezünk kialakítani a depóniás és magasparti mederszakaszokon 2845 fm hosszon. A mederrendezés teljes hossz 4344 fm.
Az erősen elfajult mederszakaszok kisvízi medrének helyreállítása vízépítési terméskő bedolgozásával- Tófalu 3303 m3, Aldebrő 1240 m3– kerül helyreállításra.
A kitermelt mederanyagból (Tófalu 30178 m3 , Aldebrő 21248 m3) a depóniák és a magasparti területrészek kerülnek rendezésre.
A jelenleg veszélyeztetett területen a mentesítést követően lakóterület kialakítása tervezett.
A megvalósítás tervezett ütemezése
Az önkormányzatok által létrehozott konzorcium 2011 januárjában megkezdte a projekt javaslat előkészítését, a tervezést. A feladatok ellátására szerződést kötött a Borsod- Tender Kft-vel (3711 Szirmabesenyő, Miskolci út 9.) Ez nem minősül a projekt megkezdésének.
Pozitív támogatási döntés esetén, a közbeszerzési eljárások lefolytatását követően előzetes becslés alapján a beruházás kivitelezésének megkezdése 2012.04. hóban várható, a befejezés pedig 2012.11. hóban. A projekt teljes zárása 2012.12. hóra tervezett.
A megvalósítást gazdasági, jogi és műszaki szakemberek együttműködése segíti, akik munkavégzésének ütemezése a felmerülő problémák, feladatok függvénye, a kivitelezéssel összhangban.
A végrehajtó szervezet bemutatása
A megvalósítás/végrehajtás felelőse a pályázó projektgazda: Aldebrő Község Önkormányzata-mint az Aldebrő és Tófalu Községek Konzorciuma konzorciumvezetője. A fejlesztéssel érintett önkormányzatok a végrehajtásba megfelelő tapasztalattal, gyakorlattal és referenciákkal rendelkező külső szolgáltatókat kívánnak bevonni, saját kivitelezésre nem kerül sor, belső erőforrásokkal a kapcsolódó feladatok ellátására nem rendelkeznek.
A projektgazda részéről a konzorciumvezető polgármester felügyeli a projekt megvalósítás folyamatát.
A projekt megvalósításában közreműködő egyéb szakértők: közbeszerzési felelős, könyvvizsgáló, műszaki ellenőr, PR szakértő.
Az üzemeltetés tervezett kereteinek bemutatása
A tervezett fejlesztés működését a fejlesztéssel érintett önkormányzatok fogják végezni. A fejlesztéssel létrejött mű fenntartása nem indokol külön szervezeti kereteket, az önkormányzatok szervezeti keretei között foglalkoztatott létszámmal megoldható a fenntartás.
A Tagönkormányzatok a Projekt befejezését követően a Projektben kifejezett célok megvalósítása érdekében a pályázatban és a támogatási szerződésben leírtaknak megfelelően a fenntartási időszakban is együttműködnek majd, és az eddig elért eredmények további folyamatos fenntartását saját anyagi eszközeikkel biztosítják.
A fejlesztés tervezett pénzügyi kereteinek rövid összefoglalása
A tervezett projekt teljes megvalósítása bruttó 176 623 830 Ft.. A projektgazda a fejlesztés után fizetendő ÁFA visszaigénylésére nem jogosult.
A fejlesztés eredményeként létrejövő projekt nem jövedelemteremtő, a projekt támogatási igénye 95%. A szükséges önerőt az önkormányzatok saját költségvetésük terhére biztosítják.
A megvalósuló beruházás fenntartási költségeit az önkormányzatok saját költségvetésük terhére tervezik biztosítani.
(„A Tarna patak mederrendezése Aldebrő és Tófalu községben” pályázat anyagának Vezetői összefoglaló fejezete)
Aldebrő Község Önkormányzata
Cím: 3353 Aldebrő, Arany János u. 1.
E-mail: polgarmester@aldebro.hu
tarnamederkotras.aldebro@gmail.com
honlap: www.aldebro.hu
www.ujszechenyiterv.gov.hu