Jótékonysági bál 2013
Az Általános Művelődési Központ Aldebrő- Tófalu, mai nevén Tarnavölgye Általános Iskola 1973március 20-án nyitotta meg kapuit. Fennállásának 40. évfordulójának méltó megünneplésére az intézmény Szülői Munkaközössége, nevelőtestülete és diákjai színes műsorral megfűszerezett jótékonysági bált szerveztek. Az eseményre 2013 március 9-én az iskola tornatermében került sor.
A bált angol keringővel nyitották az iskola felső tagozatos tanulói, melyet Nagy Zsolt tanított be.
Egy másféle, községünkben nagy hagyományokkal büszkélkedő táncstílussal is megörvendeztették a kedves vendégeket az iskola tanulói. Ez nem más, mint a néptánc. Csukás Anilla, Bányai Letícia és Tarnóczi Gábor készítették fel a csoportot egy hónap alatt, s ezzel adták tovább tudásuk egy darabját a jövő generációjának. Remélhetőleg ez egy új fejezet kezdetét jelenti az iskola néptánc- oktatásának történetében.
Klubuk Istvánné felkészítésének és az iskolások ügyes előadásának köszönhetően lehettünk tanúi a három pösze lány mulatságos férjfogási kísérletének. Ez a megunhatatlan jelenet bizonyára mindenkinek ismerős.
Kerek József, Tófalu polgármesterének ünnepi beszédéből kaphattunk ízelítőt a 40 évvel ezelőtti és az azóta lezajlott eseményekből. Az akkor résztvevők visszaemlékezhettek, a most fiatalok pedig elmerenghettek rajta, hogy vajon milyen is lehetett segédkezni az épület felépítésében és az intézmény folyamatos bővítgetésében.
A zene öröme és a tehetségek megmutatása motiválta az énekkaros fellépőket és Lizák Krisztinát, akik dalaikkal szórakoztatták a közönséget nem is akármilyen színvonalban. Az énekkarosokat felkészítette és hangszeren kísérte Gonda László.
És végül, de nem utolsó sorban fellépett újra a farsangi bál első helyezett csapata a „Gangnam style” formációjával, amellyel tovább színesítették az előadássorozatot.
A programot a báli ruhás fiatalok angol keringője zárta, mely méltó befejezése volt a sok munkával létrehozott műsornak és egyben megnyitotta a hajnalig tartó táncmulatságot, ahol a talpalávalóról Lizák Sándor gondoskodott.
A TARNAVÖLGYE ÁLTALÁNOS ISKOLA TÁJÉKOZTATÓJA
2009/2010-es tanévről
A tanévvégi tanulói létszám intézményünkben: 263 fő, ebből 151 alsó tagozatos, 112 a felsős. Két összevont osztályt működtettünk. Aldebrőn az első és harmadik, Feldebrőn pedig a 3. és 4. osztály volt összevontan, de csak a készségtárgyak területén. A 2010/2011-es tanévben sajnos továbbra is lesznek összevont osztályok az alacsony tanulói létszám miatt.
Bízom abban, hogy ez lesz az utolsó nehéz évünk, és talán pozitív változás áll majd be a létszámok elvárása, ill. a finanszírozás terén is.
I. Néhány fontosabb adat iskolánkra vonatkozóan:
• A hátrányos, ill. a halmozottan hátrányos helyzetűek száma:
Aldebrő: 76 HH 32 HHH
Kápolna: 56 HH 25 HHH
Feldebrő: 15 HH –
• A bejárók száma összesen: 98 fő.
Aldebrőn: 81 fő,
Kápolnán: 9 fő,
Feldebrőn: 8 fő.
• Enyhén értelmi fogyatékosok száma: 6 fő
Velük heti 3 vagy 4 órában gyógypedagógus foglalkozott.
• Az SNI-sek száma: 16 fő, ebből
Aldebrőn: 9 fő
Kápolnán: 3 fő
Feldebrőn pedig: 4 fő
• Három magántanulónk volt az elmúlt tanévben, közülük ketten osztályozó vizsgát tettek évvégén.
A dolgozói létszám 29 pedagógus, 4 fő technikai dolgozó és 1 fő iskolatitkár. Szükség volt óraadók alkalmazására is. A gyógypedagógust megbízásos jogviszonyban alkalmaztuk.
A kápolnai önkormányzat biztosított pedellust és egy részidőben ügyviteli teendőket ellátó dolgozót a kápolnai tagintézményben, az aldebrői önkormányzat pedig rendelkezésünkre bocsájtott április hónaptól egy fő közmunkást, akinek a munkaidejét a jövőben célszerűbben kívánjuk kitölteni.
Tanulói évvégi teljesítmények:
Aldebrő: magatartás: 4,6
szorgalom: 4,1
kitűnő tanulók száma: 9 fő
kiválóan megfelelt(alsó): 10 fő
Kápolna: magatartás: 4,2
szorgalom: 3,6
kitűnő tanulók száma: –
kiválóan megfelelt(alsó): 15 fő
Feldebrő: magatartás: 4,4
szorgalom: 4,3
kitűnő tanulók száma: –
kiválóan megfelelt(alsó): 7 fő
Javítóvizsgára kötelezettek száma: összesen 7 fő.
2 fő évismétlő, 4 első osztályos iskolalátogatási bizonyítványt kapott, az ő munkájuk előkészítő jellegű volt.
A három iskola átlaga: magatartás: 4,4
szorgalom: 4
hiányzás: igazolt óra: 15083 óra
igazolatlan óra: 230 óra
A tanév során munkánkat két fejlesztő pedagógus, 3 logopédus, egy gyógypedagógus segítette.
II. Dologi, tárgyi feltételek
A pályázati lehetőségeket továbbra is figyelemmel kísérjük. Ennek köszönhetően gyarapíthattuk eszközeinket, berendezéseinket.
Az aldebrői iskola 435.000forint értékben új tanulói asztalokat és székeket valamint szekrényeket kapott a nyelvi labor meglévő eszközeinek elhelyezéséhez, így a teljesen felújított tanterem szeptembertől elsősorban nyelvi laborként funkcionálhat.
A könyvtárba ki lett építve az internetes hozzáférés.
Feldebrőn két darab CD lejátszós magnó került beszerzésre 69.000 forint értékben, Kápolnán pedig 490.000 forintért nyelvi labort vásároltunk. Ennek elhelyezése még nem eldöntött kérdés.
Nagyon kellemesen érintette a kápolnai iskolát, hogy a T-DANCE alapfokú művészetoktatási intézménnyel öt éves jó kapcsolatunk elismeréseként teljesen új bútorzatot kapott az igazgatói, a nevelői szoba valamint egy tanteremben a régi szekrények kerültek lecserélésre.
Ugyancsak innen kaptunk kettő darab udvaron elhelyezhető szemetest, ami ízléses kivitelezése folytán újabb színfoltja lett udvarunknak.
A Heves Megyei Közoktatási Közalapítványtól nyert pályázat egy részén mikroszkópokat, terepasztalt, falitérképeket vásároltunk.
Kápolnán szülői segítséggel tovább szépítettük, parkosítottuk az iskola környezetét. Erre igényt tartok a későbbiekben az aldebrői iskolában is, elsőként a sziklakert kialakításával.
Nagyon mostoha a hátsó udvari kijárati rész is, de további gondosabb törődést kíván a főbejárat és az utcai front környéke is.
Nagyon sok felújítási, karbantartási munkára van szükség, főleg az aldebrői iskolában. Gondolok az alapvető tisztasági festésekre, a könyvtárban a beázásokra, ebédlői bútorzat, székek felújítására.
III. Az elmúlt tanév eseményei
Kiemelném az elmúlt tanévben a Föld Napja alkalmából szervezett Kezünkben a Föld jövője című versenyünket, ahol 10 iskola tanulói mérték össze tudásukat. Említést érdemel közös gyermeknapi programunk a Borsodi Fonó rendezvényén a diósgyőri várban, ahová a három iskola tanulói szinte egyszerre látogattak el.
A következő tanévben 10. alkalommal kerül megrendezésre Aldebrőn az Olvassatok minden nap! című vetélkedő, ami igen színvonalas és méltán népszerű a tanulók körében. Tervezzük, hogy tovább kellene bővíteni a versenybe nevezhetők körét, legalább intézményi vagy esetleg kistérségi szinten több iskola részvételével. Erre szeptemberben vissza fogunk térni.
Tanórán kívüli foglalkozások:
– napközi
– T-DANCE táncoktatás
– hitoktatás
– sportkör
– angol szakkör, német szakkör
– kerékpáros szakkör
– felvételi előkészítők
– felzárkóztató és tehetséggondozó foglalkozások
– néptánc
– könyvtár
Iskolán kívüli lehetőségek:
– színházlátogatás
– kirándulások
– sport- és tanulmányi versenyek
A kistérségi belsőellenőrzés folytatódott ebben az évben is, két ízben ellenőriztek, ami jelenleg is tart.
Tűzrendészeti ellenőrzésre az aldebrői és kápolnai iskolában került sor. A hiányosságok pótlása folyamatban van.
Tanulóink az elmúlt tanévben mindhárom iskolában igen szépen teljesítettek a különböző tanulmányi és egyéb versenyeken. Ezekről az évzárók alkalmával részletesen szóltam.
TANULMÁNYI VERSENYEK 2009/2010
Aldebrő
Népdaléneklési verseny, Detk
Sándor Krisztina 7. osztály 3. helyezés
Kompolti matematikaverseny
Plósz Veronika 1. osztály 4. helyezés
Ridzig Csenge 1. osztály 6. helyezés
Olvasási verseny, Kál
Rácz Boglárka 4. osztály 3. helyezés
Környezetvédelmi verseny Füzesabony
Dajkó Dávid, Lizák Krisztina, Petró Krisztina, Ozsvárt Klaudia 3-4. osztály 3. helyezés
Mesevetélkedő, Eger
Dajkó Dávid, Lizák Krisztina, Rácz Boglárka, Nagy Szabina 7. helyezés csapatban
Környezetismereti verseny Kápolna
Heiszman Zsófia 4. helyezés
Szilágyi Erzsébet Gimnázium szaktárgyi versenyek:
Kémia: Nagy Imre 7. hely
Sneider Márk 9. hely
Fizika: Hutter László 2. hely
Magyar: Hutter László 2. hely
Sneider Márk 8. hely
Német nyelv: Hutter László 19. hely
Neumann János Gimnázium szaktárgyi verseny:
Matematika: Sneider Márk 16. hely
Hevesy György Országos Kémiaverseny egri területi forduló
Nagy Imre 8. osztály, 6. helyezett
Sneider Márk 8. osztály, 7. helyezett
Hevesy György Országos Kémiaverseny megyei forduló
Pásztor Nikolett 7. osztály 4. helyezés
Kölcsey Ferenc Megyei Nyelvi Verseny
Német nyelv: Hutter László 1. hely
Magyar nyelv: Saufert Eszter 2. hely
Sneider Kitti 8. hely
Angol nyelv: Pásztor Nikolett 3. hely
Saufert Zsófia 8. hely
Apáczai Kiadó Internetes angol verseny
Pásztor Nikolett 7. osztály 6. helyezés
Saufert Eszter 7. osztály 10. helyezés
Wingendorf Lilla 7. osztály 10. helyezés
Iskolánk tanulói nemcsak a tanulmányi versenyeken, hanem a sportrendezvényeken is sikeresen teljesítettek.
A 7. 8. osztályos tanulókból álló 7 fős csapat Kakuk Domonkos, Kakuk József, Hutter László, Rácz Bence, Uzelman Zoltán, Sneider Márk, Nagy Imre részvételével a következő versenyeken értek el helyezést:
– Kisiskolák kispályás megyei labdarúgó bajnoksága, Gyöngyös 5. helyezés
– Futball bajnokság, Füzesabony, 5. helyezés
– Kispályás labdarúgó körzeti bajnokság, Füzesabony, 2. helyezés
– Atlétikai verseny, Füzesabony, 4. helyezés
IV. Kompetenciamérés eredményei
Minden év májusában országos mérés keretében vizsgálják a matematikai és anyanyelvi alapkészségek fejlődését a 4., 6. és 8. évfolyamokon a KTV 99. §-ának (4) és (5) bekezdése alapján.
Az elért eredményeket a fenntartó részére is továbbítják. Amennyiben a képességszintek előírt határértékeit nem teljesíti az intézmény egymást követő két év során, úgy intézkedési tervet kell készíteni a probléma kiküszöbölésére. Ezen mérések alapján minősítik jelenleg az oktatási intézményeket. Szerencsére az elmúlt tanévek mérési eredményeivel igen elégedettek lehetünk, ugyanis tanulóink jól teljesítettek.
Aldebrő
Matematika 6. o. Szövegértés 6. o.
Országos átlag 489 513
Mi iskolánk átlaga 477 554
Községi ált. isk. átl. 465 484
Városi isk. átl. 481 505
Megyeszékh. átl. 509 535
Bp. isk. átl. 515 544
A 4. és a 8. osztály mérési eredményeiről csak Aldebrőre vonatkozóan nincsenek adatok.
V. Továbbtanulási mutatók az intézményben
Nyolcadikosaink közül gimnáziumban 4 fő,
szakközépiskolában 14 fő,
szakmunkásképzőben 9 fő,
szakiskolában 1 fő folytatja tanulmányait
Mindenki beiskolázásra került.
VI. Néhány gondolat az idei tanévről
A tavalyi tanévhez képest érezhetően megnőtt a tanulói létszám. Jelenleg 286 tanuló jár intézményünkbe. Kiemelt nevelési feladatként jelöltem meg erre a tanévre a környezettudatos és esztétikai nevelést. Bízom benne, hogy a kedves szülők, az önkormányzatok partnerek lesznek abban, hogy környezetünket – az iskolák udvarait, parkjait – vonzóvá, barátságosabbá tegyük.
Programjainkat, tanulmányi versenyeinket tekintve elképzeléseink hasonlóan alakulnak az előző tanévéhez.
Juhászné Szabó Éva
igazgató