Hála a pályázati lehetőségeknek a település központjában lévő épületek korszerűsítése, felújítása az elmúlt időszakban megtörtént:
Gondozási Központ
A komplex fejlesztések célja az volt, hogy hasznos, értékmegőrző funkciókkal lássuk el az Aldebrő központjában álló épületeket, amely, községi rendezvényeink helyszínévé váltak, ahol közösségi, kistérségi, illetve a borturizmushoz kapcsolódó rendezvények, programok kulturált körülmények között, minden ehhez szükséges feltételt biztosítva bonyolíthatóak le.
De nem pusztán ezeket az épületeket sikerült felújítani Európai Uniós forrásból. Leader pályázat keretében a József Attila és a Grassalkovich út sarkán – az öregek elnevezése szerint, a Bikaszögben – található a Biztos Ház, mely magánkézben van.
Ezen épületeken kívül érdemes még megemlíteni a festői környezetben kialakított Horgász tanyát, melyen ugyan már meglátszik az idő, még a mai napig a közösségi élet fontos helyszíne.
Fontos említést tennünk Aldebrő építészeti értékeiről is. A községben nem pusztán a gazdaház épült a paraszt barokk sváb stílusában. Több épület is magán viseli a falualapítók korának építészeti jegyeit. Ezek nagyobb része lakóház, melyeket a tulajdonosok fáradtságos munkájának köszönhetően kitűnő állapotban maradtak fenn.
A falu kellemes sétát kínál az idelátogatóknak rendezett utcáival, szép zöld felületeivel. A településen több park is található, melyek nemcsak a pihenést szolgálják, hanem emlékeket is őriznek.
Aki szereti a természetet ne érje be a parkokkal. A település környéke ideális hely a barangolásra.
Aldebrőt sokáig a szobrok falujaként tartották számon. Nem véletlenül. Habár ma már nincs akkora szerepe a vallásos hagyományoknak, a szobrok a mai napig tanúskodnak az elmúlt időkről.
A község központjában épült Római Katolikus templom ma is szeretettel várja a híveket és a kíváncsi idegeneket.
Eddig úgy tudtuk, hogy ha egy turista Parádsasváron jár, olyan érdekes fakülönlegességet láthat, mely nemhogy egyedül itt él a Mátrában, de nem ismert sehonnan máshonnan az egész országból, sőt talán a világból sem. Ez a mátrai ősjuhar, tudományos nevén Acer acuminatilobum. Nemrég ezt a ritkaságot sikerült megtalálni a Mátra-alján is, Aldebrő község északnyugati határában. Parádsasváron mindössze egy példány él a fából – ezt Papp József találta 1952-ben, s ő is írta le a tudomány számára új fajként. Aldebrő határában viszont 5 középkorú fa található!
Az ősjuhar leginkább a gyakori mezei juharra (Acer campestre) hasonlít, de attól formájában mégis egyértelműen elkülönül. Levele bőrszerű tapintású, átlagosan 8-9 cm hosszú és 10-12 cm széles. A levél válla lekerekített, vagy kissé szívesen kicsípett. Általában három karéja van, s mindhárom karéj előrenéző, háromszög alakú, ép szélű, csúcsában kihegyezett. Ehhez hasonló leveleket hajtó juharfa a földtörténeti miocén korban, mintegy 15-20 millió évvel ezelőtt élt a levéllenyomatok tanúsága szerint, s innen kapták a ma élők az „ősjuhar” elnevezést. Fontos, hogy a fa a parádsasvári élőhelyén nem csírázik, terméketlen, emiatt fiatal egyedei itt egyáltalán nincsenek. A vácrátóti botanikus kertben lévő vegetatívan szaporított példány viszont nagyon ritkán csíraképes magot is hoz, de érdekes, hogy a kikelő utódok 90%-a a gyakori mezei juharra hasonlít, csak 10%-a a szülőre. Aldebrőn ellenben 5 középkorú fa él, sok idős mezei juhar társaságában, s köröttük szép számban megfigyelhető az újulat is, ami mindenféle átmenetet mutat a két típus között.
Mind a parádsasvári, mind az aldebrői élőhely erős emberi hatást sejtet, hiszen hajdanában mindkettő parkosítva volt. Mindkét helyen hajdani vadgesztenye-fasorok futnak, jelezve a Károlyi grófok egy-egy régi birtokközpontját. S azt is tudjuk, hogy a 19. század végén a Károlyiak itteni gazdatisztje a botanikus Vrabélyi Márton volt. Talán az ő közreműködésénekköszönhető az ittlétük?
Az új ősjuharokat legegyszerűbb a Vécs és Feldebrő közötti műútról megközelíteni. Itt élnek a Cser-erdő szélén, a Cseri-őrház közelében, egy nemrég felújított fedett pihenő mellett, közvetlenül az úttól délre.
(forrás: www.matrahegy.hu, Mátra információs oldal)